Turmalin i jego właściwości

2017-12-15

Kamienie turmaliny to szereg minerałów, które należą do grupy krzemianów. Zaliczane są do minerałów rzadkich i bardzo rzadkich.


Turmaliny - co warto nich wiedzieć?

Określenie kamień turmalin pochodzi od syngaleskiego określenia turmali, który określa jego zdolność do przyciągania popiołu z ognia po podgrzaniu. Turmaliny na ogół tworzą kryształy o pokroju słupkowym, pręcikowym i igiełkowym. Występują w skupieniach różnego rodzaju. Część z nich ujawnia tzw. efekt kociego oka i pleochroizm. Turmaliny również łatwo się elektryzują, przyciągając kurz i papier. Dlatego też powinno się je czyścić o wiele częściej niż inne kamienie.


Właściwości turmalinu

Turmalin to kamień, który ma odpowiadać za miłość, bogactwo i przyjaźń. Zalicza się go do kamieni słonecznych, które ułatwiają porozumiewanie się i zawierania znajomości. Turmaliny obniżają gorączkę i łagodzą dolegliwości ze strony dróg oddechowych. Są pomocne przy zawrotach głowy i przeziębieniach. Ponadto chronią przed negatywną energią, zazdrością, nieufnością i egoizmem. Turmalin ma także pomagać w zasypianiu. Dawniej zawieszano je na szyjach dzieci, które dopiero uczyły się chodzić. Astrologicznie są związane z Wagami, Skorpionami i Koziorożcami.