Czarny diament — najstarszy z klejnotów matki Ziemi

2018-12-20
Czarny diament — czyż nie brzmi to nader oryginalnie? Taki też jest kryształ o głębokim czarnym zabarwieniu. Równie piękny, co tradycyjne odmiany diamentów, zachowuje się zgoła inaczej. Nie rozprasza światła, lecz je pochłania. Wszystko to sprawia, że jest niezwykle oryginalnym klejnotem. Tak pożądanym przez wielbicieli stylowej i nietuzinkowej biżuterii. 


Karbonado — nieziemski klejnot


Inną nazwą czarnego diamentu jest karbonado. Dlaczego nieziemski? Otóż naukowcy wysnuli tezę, jakoby karbonado formowały się poza układem słonecznym. Skład diamentów jest natomiast zbliżony do składu pyłu kosmicznego. Na Ziemię spadły prawdopodobnie wraz z deszczem meteorów. 

W odróżnieniu od białych i kolorowych diamentów, których wydobycie wymaga wykopalisk, czarny diament znajdowano wprost na powierzchni ziemi. Ich pojawienie się na ziemi datuje się na cztery miliardy lat wstecz, co czyni je jednymi z najstarszych diamentów na naszej planecie. 


Pierścionek z czarnym diamentem — czyli piękno karbonado zaklęte w biżuterii


Czarne diamenty, podobnie jak inne odmiany, wykorzystuje się do wyrobu biżuterii. Ich czarny kolor to wytwór natury, powstały w trakcie formowania minerału. Sprawcą głębokiej czarnej barwy jest grafit. 

Kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki - właściwie każdy rodzaj biżuterii z wykorzystaniem karbonado prezentuje się niezwykle elegancko i okazale. 

Czarny diament subtelnie lśni, lecz nie błyszczy jak białe czy kolorowe odmiany. Nadaje mu to wysoce eleganckiego i stonowanego charakteru. Idealnie współgra ze wszystkimi metalami szlachetnymi. Co ciekawe, diament ten, nadaje się także do wyrobu biżuterii męskiej.